Paper

Papír: nejdůležitější materiál pro tvoření

Papír je základním materiálem pro tvoření. Umělci a tvůrčí lidé zajisté toto tvrzení potvrdí. A není divu, na papír můžete malovat a psát, můžete ho lepit, skládat, stříhat i děrovat. Existuje mnoho různých druhů papírů - v různých barvách, velikostech a tloušťkách. Rádi bychom vám pomohli nahlédnout do světa papíru, a proto jsme pro vás připravili seznam nejčastěji používaných druhů papírů vhodných pro tvoření s dětmi.

Kancelářský papír: ideální pro výrobu papírových letadel

Jednoduchý bílý papír se nazývá "kancelářský papír", protože to je místo, kde je nejčastěji používán. Ale bílý papír lze používat i jinak než k potištění či kopírování. V několika jednoduchých krocích jej můžete proměnit v letadlo, loď nebo hru "nebe-peklo-ráj".
Standardní tloušťka papíru je 80 g / m² a obvyklá velikost A4, tj. 210 x 297 mm, ale běžně lze papír v obchodech zakoupit až do tloušťky 200 g / m² a velikosti až 420 x 594 mm (A2). Většina papírů je vyrobena z bezdřevé buničiny. Některé jsou také vyrobeny ze 100% recyklovaného papíru.
 

Barevné, mramorované a duhové papíry

Barevný papír: Jednobarevný papír je často k dostání v balení, které obsahuje více různých barev. Papír o tloušťce 80 g / m² lze snadno skládat, stříhat nebo dokonce trhat. Barevný papír je vhodný i pro vytváření koláží, větrníků, nebo mobilních telefonů.

V porovnání s barevnými papíry, které jsou jednobarevné, mramorované papíry a duhové papíry jsou různobarevné a jsou k dostání v široké škále barev, v různých odstínech od tmavé po světlou. Recyklované krabice lze proměnit v dárkové krabice polepením různobarevnými papíry.

Lesklý a krepový papír

"Lesklý papír" je stejný jako papír barevný, většinou jednobarevný, ale díky speciálnímu nátěru je navíc lesklý. Lesklý papír je k dostání v rolích, v řadě různých barev. Ve většině případů je horní strana papíru červená, modrá, zelená, růžová nebo stříbrná a spodní strana bývá zlatá. Pokud lesklý papír tvaru čtverce nebo kruhu dvakrát přeložíte a prostříhnete ho na několika místech, můžete vytvořit lesklé hvězdy a ornamenty.

"Krepový papír" má zvláštní strukturu - je pružný a jednoduše tvarovatelný. Krepový papír je poměrně tenký a tedy vhodný pro tvoření těch nejmenších, předškoláků. Lze z něho vyrábět barevné květiny, věnce či fáborky, protože je dostupný v mnoha barevných variantách, dokonce i vzorovaných. Malí umělci mohou z krepového papíru vyrábět malé kuličky, které později nalepí na papír, a vytvoří tak zajímavé obrázky.

Tvrdý a velmi robustní – ruční papír

Ruční papír” je k dostání v tloušťce100 až 160 g / m². Je výrazně tlustší než běžný papír. Lze jej sehnat v mnoha barvách. Na rozdíl od barevného papíru, který je pouze potištěn barevnou vrstvou, je ruční papír vyrobený z buničiny rovnoměrně barvené. Přední a zadní strany papíru jsou stejné. Je to ideální papír pro tvoření. Je vhodný pro výrobu fotoalb, siluet, rámečků atd.

Tenký a hladký: papírový ubrousek

Většina z nás “papírové ubrousky “dobře zná, protože je často používá. Jen málokdo si však uvědomuje, jak široké je jejich uplatnění co se tvoření týká. Ubrouskový papír je tenký a měkký a je dispozici v mnoha barvách. Lidé si ho často pletou s průhledným papírem, ten je ale mnohem hladší a tenčí. Děti používají ubrouskový papír při tvoření velmi často. Dobře se s ním pracuje, lze ho trhat ručně bez použití nůžek. Protože je průhledný, je ideální pro výrobu lampiónů nebo svítilen.