Holiday fun

Čas dovolené: proč čekat až do odjezdu? Začněte již doma!

Bez ohledu na to, kam jedete, byste si měli dovolenou užít. Prázdniny jsou důležité zejména pro děti. Studie ukázaly, že tyto týdny jsou obzvlášť důležité pro jejich rozvoj. Na jedné straně proto, že mají plnou pozornost svých rodičů, na druhé straně, protože v průběhu dovolené vidí, zažijí a naučí se spoustu nových věcí. A to vše na vlastní kůži, nikoliv z lavice nebo knížky. Nové zkušenosti získávají ať jsou kdekoliv: na pláži, v horách nebo u babičky a dědy.

Ale i rodiče by si měli dovolenou užít a odpočinout si před návratem do práce. Zde je pár tipů, jak se na dovolenou připravit.

Kdy už dovolená konečně začne?

Měsíc před odjezdem na dovolenou si vyrobte "odpočítávací" kalendář. Vezměte si list papíru formátu A4 a rozdělte jej na 30-31 okének stejné velikosti. Pozadí kalendáře můžete společně ozdobit fotografiemi destinace nebo jinými vzory, např. pískem, vlnkami, mušlemi apod. Do některých okének vpište úkoly, které musí vaše dítě v daný den splnit, např. zabalit opalovací krém, umýt boty nebo připravit pohlednice (pokyny pro vytvoření pohlednic naleznete v další části).

A jedeme!

Již nyní, v pohodlí domova, můžete vyřešit jednu stresující záležitost týkající se dovolené. Vyrobte si vlastní pohlednice a odešlete je svým známým a kamarádům s předstihem. Napište na ně například, "Brzy budeme zpět." nebo "Budeš krmit mé morče prosím? " a ozdobte je vlastními vzory nebo obrázky z cestovní brožury či časopisu o vaší dovolené. Na pohlednici můžete také nalepit vlajku země do které cestujete.

Předpřipravte si prázdninové pohlednice se zaškrtávacími seznamy:

  • "Počasí je skvělé",
  • "Jídlo je vynikající,"
  • "Už mám spoustu pih" apod.

Pravdivá tvrzení můžete na místě zaškrtnout a vyplněné pohlednice odeslat své rodině, známým a kamarádům přímo z dovolené.

Kam jdeme?

Ať máte namířeno kamkoliv, ať už letadlem na Mallorcu nebo autem do Rakouska, musíte si pečlivě naplánovat svou cestu. Zapojte své děti do plánování.
Vytiskněte si trasu a nalepte ji na kus tvrdého papíru.

Zapojte své děti do plánování. Vytiskněte si trasu a nalepte ji na kus tvrdého papíru. Společně s dětmi označte různé fáze cesty drobnými prvky (např. obrázky, vlajkami, nápisem Start a Cíl, ikonami pro letiště, čerpací stanice, atd.). Tímto způsobem se vaše děti seznámí s cestou a budou na ni připraveny. Samy si pak jednoduše odpoví na otázky "Kdy už tam budeme?" nebo “Kde přistaneme?”. Děti si také mohou na mapě vyznačovat vaši aktuální polohu.

Mluví tu legračně a nerozumí mi!

Někdy může být obtížné se na dovolené dorozumět, protože číšníci, obchodníci a instruktoři často nemluví vaší rodnou řečí.

V takových situacích vám zaručeně pomůže váš obrazový slovník. Malý sešit je k tomuto účelu ideální. Děti do něj mohou kreslit obrázky slov, např. zmrzlina, moře, hřiště, voda a vy k jejich obrázkům můžete dopsat názvy v příslušném jazyce. Slova pište foneticky, aby vaše děti věděly, jaká je jejich správná výslovnost.

Přejeme Vám pohodovou dovolenou!