1st day at school

Tvůrčí nápady k příležitosti zahájení školní docházky

První školní den je velmi vyjímečný pro každé dítě. Je to začátek nové životní etapy. Změny týkající se zahájení školní docházky často ovlivňují životy a program celé rodiny. Toto vzrušující období můžete svému dítěti zpříjemnit několika jednoduchými tvůrčími nápady. Ozdobte jejich běžné školní potřeby (knihy, sešity, kalendáře, jízdní řád…) tak, aby do jejich životů přinesly pestrost a radost.

První školní den – zachyťte tyto jedinečné okamžiky

Dodejte fotografiím z prvního školního dne ten pravý šmrnc! Vyberte jednu hezkou fotografii vašeho dítěte před školou a povolte uzdy své fantazii při navrhování fotorámečku. Nalepte fotografii na tvrdou čtvrtku a zastřihněte ji do libovolného tvaru (např. obdélník, čtverec, ovál nebo srdce). Potom vystřihněte odpovídající rámeček z barevné čtvrtky a nalepte ho na fotografii.

Rámeček ozdobte motivy, které patří do běžného školního dne (např. malé tužky, pastelky, barevné papíry nebo malé gumy).

Vámi vyrobený rámeček připevněte v den “D” na stěnu připínáčkem nebo hřebíčkem – tímto způsobem vytvoříte krásnou vzpomínku na tento důležitý den.

Časový rozvrh a kalendář

Časový rozvrh je velmi důležitý pro každého malého školáka. Rozvrh je jakýmsi vodítkem, které dítěti připomene jaké předměty v daný den má a jak dlouho ve škole zůstane. Jen díky rozvrhu se můžete každý den ujistit, že má vaše dítě v aktovce správné učebnice.

Nakreslete si tabulku (s hodinami vlevo a dny v horní části) na kus čistého papíru nebo sešitu. Nechte vaše dítě navrhnout pozadí tabulky. Můžete si také vytvořit více verzí tak, aby jeden rozvrh zůstal doma, a druhý si vaše dítě odneslo do školy. Kopii rozvrhu můžete věnovat prarodičům, aby byli informováni o aktivitách svého vnoučete.

Kalendář pomáhá udržovat přehled o tom, co vaše dítě dělá, když není ve škole. Stejně jako při výrobě rozvrhu, použijte čistý list papíru nebo sešit k navržení časového plánu mimoškolních aktivit. Nechte vaše dítě vepsat všechny aktivity (sportovní, hudební, setkání s přáteli atd.) do předem připravených políček. A když dokončíte domácí úkoly, bude vašemu dítěti stačit jeden rychlý pohled na kalendář, aby zjistilo, jestli má volno nebo ho čeká jiný vzrušující zážitek.

Kreativní obaly na knihy

Učebnice mohou koncem školního roku vypadat lehce umouněně, a to jen díky jejich běžnému užívání. Proto doporučujeme učebnice obalit.  Vyrobte si vlastní kreativní obaly z papíru. Položte si knihu na papír a obstřihněte ji. Zanechte přitom z bočních stran minimálně 5 cm přesahy. Vzniklý papírový obdélník přeložte napůl, ohněte přesahy tak, aby bylo možné knihu zavřít a přilepte je přes růžek. Nechte vaše dítě libovolně obal ozdobit. Může obal pomalovat, ale i polepit. Takto bude každá učebnice jedinečná a to má řadu výhod: vaše dítě například na první pohled pozná, o jakou učebnici se jedná a je více než jisté, že si svou učebnici s kamarády omylem nevymění.